FAQ
Pro snadnější orientaci v naší poradně jsme pro Vás připravili seznam témat, kterých se dotazy týkají. Můžete využít kombinaci více témat.
Hlavní témata
Nově přidané dotazy
Zdroj dusíku pro ruční pájení
Jaký mám zvolit zdroj dusíku pro ruční pájení
Doporučujeme vyvíječ dusíku od firmy Hakko FX-780. Samozřejmě můžete použít i bombu, ale vzniknou Vám dva problémy:
- zajistit bezpečnost práce a speciální směrnici pro nakládání s tlakovými nádobami
- pokud někdo pracovníků zapomene vypnout dusík, může se stát, že bomba bude vyčerpána během několika málo hodini
Vyvíječ dusíku Vám zajistí, že nikdy nebudete mít problémy s nedostatkem dusíku.
ESD regály
Musí být odkládací plochy regálů a vozíků v ESD provedení?
Nemusí, když jsou ECS chráněny ESD obalem. Pokud však chcete pokládat o díly bez obalu, pak samozřejmě, ano.
Budování EPA
Chceme vybudovat EPA jaký je postup? Mám na mysli rychlým snadný a hlavně efektivní.
Máme odzkoušený následující postup, který Vám umožní cca do 2-3 týdnů mít pracoviště podle normy. Samozřejmě je možné to ještě urychlit pokud budete mít enormní zájem.
- Analýza současného stavu. Doporučujeme objednat si audit stávajících prostor a na základě audit stanovit další postup. Někdy se stává, že některé prvky vyhovují ESD, jako například podlaha.
- Stanovení konečného stavu a postupu realizace. Podle auditu bude závěrečné rozhodnutí o vybavení a datu realizace. Můžete i vypracovat projekt.
- Výběr vybavení.
- Provedení základních ochranných opatření – vstupní audit. Auditem se přesvědčím, že základní opatření vyhovují a mám doklad i pro případný zákaznický audit.
- Postupné zavádění dalších ochranných opatření.
- Vyhodnocení dosaženého stavu – periodické audity a kontroly.
Skladování temperovaných dílců
Je pravda, že pokud jsou temperované dílce skladovány dohromady, tzn. že jsou v kontaktu spolu, porušuje to pravidla ESD?
Určitě se nic nestane. Mohl by však nastat případ, že jeden díl bude nabit a ten přenese náboj na druhé. Musíte mít na paměti, že všechny díly vložíte do skříně vybité. Pokud je výroba stabilní, tedy i manipulace, tak se není třeba ničeho obávat.
Pájecí na materiály na opravu mobilůJ.K.
Potřebuji od Vás radu .Co by jste mi mohli doporučit na pájení odpálených obvodů na zakladních deskách u mob. telefonu jedná se o mikroprocesory atd.nějaké pasty, roztoky, apd.. Děkuji
Dobrý den, co se týče vybavení, ideální je malá IR stanice a pájecích materiálů ne vynikajicíc gel nebo tavidlo v tužce a drobná balení tavidel. V poslední míře pak odpájecí knoty. Obzvláště doporučujeme pájecí gel, který zajišťuje velký přenos tepla.
Uzemnění pracoviště
Mám dotaz ohledně uzemňování pracovišť. Nikde jsem to nedohledal a přijde mi, že norma to asi nespecifikuje, ale pokud mám pracoviště, tak pracovník by měl být přizemněn k podložce přes 1 MOhm, ale my máme pracoviště v současné době uzemněné, tak že pracovník je přes jeden patent uzemněn k podložce kabelem 1MOhm a dalším patentem je podložka uzemněna kabelm 1MOhm k zemnící soustavě z rozvaděče, tudíž jsou vlastně dva rezistory v sérii 2 MOhm, to samé v případě hrotů pájek. Nikde se mi nepodařilo nalézt, jak je to správně, stejně tak, když máme stejnými kabely uzemněné regály. Pro regály, pokud se nepletu norma stanoví mez méně jak 1 GOhm, takže by to mohlo být v pořádku ? Ale v případě náramků to jsou 2 MOhmy výpočtem ale je u hodnoty uvedena poznámka "nebo hodnota stanovená uživatelem". Proto prosím o radu, zda-li by bylo vhodné podložky přímo uzemnit kabelem bez odporu nebo i toto řešení je v pořádku ? Samozřejmě že podložky jsou přímo jednotlivě připojené k zemi a nejsou pospojované navzájem.
Dobrý den, máte vše vpořádku. Odpor 1MOhm plní funkci vybíjecí. Tzn, pokud je pracovník nabit, aby vybíjecí proud (od náramku) nebyl velký a nárazový. Pro Vás je důležité, že pracovník (tedy náramek) musí podle normy max. 35MOhm, což 2MOhm splňuje.
Spojka momentového šroubovákuJ.K.
Jakou spojku použivají momentové šroubováky Hios a Himax?
Použivají mechanickou spojku. Spojka je velmi přesná a hlavně umožňuje velmi rychlou reakci tj. opětovné dosažení momentu.