Správný pracovní oděv do EPA prostor
E-booky zdarma |
Školení v oblasti antistatiky |
ESD inspekce |
ESD pracovní oblečení vhodné do EPA prostor
Oděvy, na kterých může být generována vysoká úroveň statické elektřiny, jsou jednou z příčin poškození výbojem ESD. Je důležité, aby takové nabité oděvy nepřišly do kontaktu s elektrostaticky citlivými součástkami.
Jedná se zejména o syntetické materiály. Vrchní antistatické oděvy musí být proto uzemněny přímým kontaktem s pokožkou příslušné osoby nebo alternativními prostředky, např. elektrickým připojením k náramkům. Všechny oděvy chránící proti výboji ESD musí dodržovat tento princip včetně případu, kdy sestávají ze dvou nebo více samostatných oděvů. Je důležité, aby rukávy chránící proti ESD překrývaly konce vnitřních rukávů oděvu. Když jsou elektrostaticky citlivé součástky umístěny v malé výšce vzhledem k ESD oděvu, pak by se neměl běžný oděv (například spodní část kalhot, laboratorního pláště) dotýkat nebo přijít do těsné blízkosti těchto součástek.
Materiály použité na antistatické oděvy jsou na bázi standardních látek, do kterých je vetkáno elektrostaticky vodivé vlákno. Podíl tohoto vlákna a jeho rezistance pak určují výslednou rezistivitu látky. Vodivá vlákna se připravují dvojím způsobem. První je standardní polyesterové vlákno, které se na povrchu vodivě upraví např. uhlíkem – PES/carbon vlákno. Druhý způsob je celokovové vlákno – např. střiž antikoro. Způsob výroby antistatické textilie je ve většině případů výrobci patentován. Výsledná látka však musí splnit požadavky příslušné normy. Při výběru antistatických oděvů pro čisté prostory je kromě antistatických vlastností dobré znát složení látky, protože např. použití bavlny v těchto prostorech je nevhodné – z bavlny se uvolňují vlákna a částice. Důležitou vlastností pro vlastní nošení je také antialergická úprava látky, což je dnes ve většině případů standardem.
Příklady složení antistatických textílií:
- 65% polyester, 34% bavlna, 1% elektrovodivé vlákno, pro třídu čistoty 10 000 a nižší.
- 98% polyester, 2% elektrovodivé vlákno, pro třídu čistoty 10 a nižší,
- 88% bavlna, 8% polyester, 4% antistatické vlákno, nevhodné pro čisté prostory.
Oděvy se nabízejí nejčastěji ve formě antistatických plášťů, trik, polokošil, košil, kalhot, čepic či kšiltů. V případě chladnějších prostor se do výroby pořizují ESD mikiny nebo zimní bundy. Nově i uzemnitelný plášť MaaB, který umožňuje handsfree uzemnění operátorů.
ESD pracovní rukavice a návleky na prsty
Pokud je nezbytné při práci s ESDS zamezit kontaminaci lidským potem, jsou nezbytné rukavice a návleky na prsty vyrobené z elektrostaticky vodivých nebo elektrostaticky ztrátových materiálů.
ESD rukavice a návleky na prsty vyrobené z málo se nabíjejících materiálů jsou přípustné pouze v případě, že nejsou používány ruční nástroje. Když jsou rukavice a návleky na prsty sejmuty v prostoru EPA, neměly by být umístěny v těsné blízkosti ESDS. Materiály a provedení rukavic a návleků jsou také různá. Rukavice látkové bývají z podobných materiálů, jaké jsou pro oděvy (např. polyester).
Pro práci s chemikáliemi (čistící média, tavidla apod.) jsou určeny rukavice na bázi antistatického vinylu, které jsou antistatické celoobjemově. Prstové návleky jsou na bázi přírodního kaučuku.
V elektroprůmyslu je používání rukavic čím dám tím rozšířenější. Už se neužívají pouze tam, kde je nutné zabránit kontaminací lidským potem z prstů. V korejské nebo japonské výrobě jsou pracovní procesy bez rukavic výjimkou.
ESD obuv a zemnicí pásky
V případech, kde ESD podlaha je součástí prostoru EPA, může být místo náramků použita vodivá obuv. Pokud se personál pohybuje ve skladovacích prostorech, při obsluze velkých strojů atd., může být nepraktické nebo nebezpečné používat dlouhé kabely připojené k jednotlivým pracovníkům. Pokud pracovníci sedí, netvoří obuv bezpečné vodivé spojení se zemí a měly by být přednostně použity náramky.
Pokud je obuv ESD použita jako primární prostředek pro zajištění spojení se zemí, měla by mít charakteristiky uvedené v normě EN 61340-5-1. Jelikož většina lidí nestojí pevně na obou nohách, je důležité, aby spojení se zemí bylo vytvářeno v oblasti pat i špiček obou nohou.
Pokud jsou použity proužky pro špičky a paty jako ESD obuv a tato obuv je používána mimo prostor, musí být kontrolována nebo vyměněna při každé návštěvě prostoru EPA.
Konstrukce obuvi je většinou taková že svršek je celoobjemově dissipativní a podešev, která slouží jako uzemňovací prostředek, je elektrostaticky vodivá celoobjemově nebo v kontaktních bodech. Nabízí se poměrně velké množství variant antistatické obuvi. Takže podle charakteru činnosti je možno vybrat z uzavřených bot s ochrannými prvky před pádem předmětů až po lehké sandály pro bezpečná montážní pracoviště.
Pro pracoviště s chemikáliemi je k dispozici i obuv odolná agresivním chemikáliím jako je benzín či alkoholy.
Alternativou k antistatické obuvi jsou uzemňovací pásky na obuv nebo návleky, které mohou být vícenásobně použitelné nebo na jedno použití (návštěvy, hosté). Tyto pásky opět při nasazení musí splňovat výše uvedené parametry pro obuv. Jsou příznivé cenově, ale zřejmě trvanlivost bude menší a také jejich nošení nemusí být optimální z hlediska ergonomie.
ESD košile a polokošile | |
ESD pláště a overaly | |
Všechny ESD oděvy | |
ESD obuv a zemnicí pásky | |
ESD rukavice a návleky | |
Zemnicí náramky a kablíky |